Háború idején nem lehet hallgatni.

Legyen szó bármilyen fegyveres konfliktusról, amely civil életeket veszélyeztet, a jóérzésű, tisztességes és racionális ember – félretéve az összes előítéletét – csak tiltakozhat, hogy eddig és ne tovább. Ahogy ezt teszik Oroszországban is. A talán legklasszikusabb illiberális demokrácia eddig 1700 tiltakozót tartóztatott le egyetlen nap alatt annak ellenére, hogy a tiltakozás is alapjog. Tiltakoznak, és tiltakozni is fognak mindaddig, amíg véget nem ér ez a mostani őrület. Tiltakoznak majd annak ellenére, hogy tudják, a szabadságukat veszélyeztetik.

A világhatalmi ambíciókat ringató orosz medve a hosszú téli álom után most felébred, megrázza magát, s a világ beleremeg. Megvan mindene, ami miatt rettegni kell tőle. Soha nem tapasztalt csapásokkal fenyegeti azt, aki kívülről ellene fordul. És tarthatunk attól, hogy komolyan is gondolja. Ám ha észreveszi a félelmet, bizonyosan elpusztít és felzabál mindent. Mert eddig is az hizlalta, hogy rettegtek tőle. Ezért keresték a kedvét. Ölelő mancsainak szorítását a barátság jelének hitték. Nem vették észre, hogy nem a medvetáncoltató táncoltatja a medvét a rideg vaslánc egyik végén, hanem a medve táncoltatja a medvetáncoltatót a másikon.

Háború idején nem lehet hallgatni. Én sem fogok. Nehéz átlátni ezt az egészet. Csak remélni lehet, hogy lassan majd tisztul a kép. Ami bennem egyelőre biztos, az a háborús erőszak elutasítása. Az orosz agresszióé. Utálom az ukránok hülye nyelvtörvényét. Azt is, ahogy a kisebbségi jogokat kezelték. Putyin fellépése azonban nem erre válasz. Ezeket lerendezni lehetett volna másképp is. Hogy mi lehet az a motiváció, ami miatt megéri vállalni ilyen mértékű nemzetközi elszigetelődést, azt majd megmondják a szakértők. Addig házi használatra marad nekem annyi – hangozzon bármennyire populistán is –, hogy ezt a káoszt egy fékeveszett, megzakkant illiberális demokrata tombolása okozza.
Háború idején nem lehet hallgatni. Ám ennek a szörnyűségnek hatása kell legyen az itthoni dolgainkra is. Akinek van füle, meghallja a narratívák közötti összecsengést. Azt, hogy ki hogyan beszél. Ki milyen szókészlettel dolgozik. Az analógiák elég egyértelműek. Eldöntheti bárki, hogy ezt hallgatja-e szívesen, vagy a politika rádióján keres egy másik hullámhosszt, amelyen kevesebb a háborús metafora, amely békésebb, megengedőbb, egyszerűen emberibb. Addig viszont had’ fejezzem ki a szenvedőkkel való együttérzésemet az aprócska Fekete-tengeri Kígyó-sziget védőinek üzenetével: Orosz hadihajó, húzz a faszba!
Képek forrása: 444.hu / telex.hu / index.hu / AFP