Erősen felemás érzéseim vannak az előválasztás lezárult első fordulójával kapcsolatban.

Az első persze a felhőtlen örömé. Azt gondolom, a részvételi hajlandóság minden várakozást felülmúlt. Gondoljunk csak bele. A demokrácia működési mechanizmusainak egy itthon eddig ki nem próbált eszközéről van szó. Teljesen természetes, ha ebből adódóan érzékelhető volt némi bizonytalanság a szavazók körében. Ráadásul elképesztő ellenszélben kellett lebonyolítani, hiszen a rezsim nyilván pontosan tudja azt, hogy a valódi és működőképes demokratikus eljárások minden egyes megnyilvánulása a szűkített értelmű, általuk illiberálisnak nevezett demokrácia vonzerejét csökkenti.

A biztos szavazóknak egy ekkora tömege, ha nem bízzák el magukat a szokásosnál is jobban a Fidesz stratégái, komoly fejtörést okozhat kormányoldalon. Ez a nagyságrend egyértelműen meggyőz arról, hogy az ellenzéki összefogás működik, s hogy a kormányváltás nem reménytelen. Egy ekkora tömeg esetén pedig már akár adaptálhatjuk a tömegvonzás törvényét, azaz feltételezhetjük, hogy az előválasztások további tömegeket is magukhoz vonzanak majd. Akkor pedig tényleg valósággá válhat az álom, s létrejöhet egy olyan fordulat, amelyet követően a politika nem kevesek hihetetlen gyarapodását szolgálja majd, hanem egy ország valódi felemelkedését, azaz létrejöhet egy olyan kormányzás, amelynek valóban Magyarország az első, s nem csak szavakban.

Világos persze az is, hogy egy ilyen helyzetben, s a legszélesebb értelemben vett tömegekhez fordulva a túlzottan szofisztikált politikai érvelésnek sincs helye. Szerencsére ezt a hibát az összefogás egyik szerepkője sem követte el. Mégis, a megismert koncepciók között – programokról egyelőre nem nagyon beszélhetünk – egyaránt akad realistább, az ígéretek teljesíthetőségének felelősségét már most erőteljesebben képviselő, s olyan is, amely inkább e lassan 12 évnyi ámokfutás során keletkezett jogos elvárások kielégítését ígérő, a kormányzás realitásait majd csak később mérlegelő elgondolás. Talán erre utalt Karácsony Gergely is, amikor az ellenzéken belüli mély megosztottságról beszélt. Ezzel a megosztottsággal aligha lehet bármit kezdeni.
Az előválasztáson résztvevő 633 ezer ember viszont egyértelműen jelezte, változást akar. Ez nagyon sok mindent jelent. A nepotizmus felszámolásától az eu-s pályázati források, illetve a közpénz egy részét a politikai elit zsebébe visszacsorgató csapok elzárásán keresztül egészen odáig, hogy az állampolgárt vegyék végre újra emberszámba. Abban a pillanatban azonban, ahogy az élesedő előválasztási küzdelemben résztvevők ugyanazt a beszédmódot kezdik használni egymással szemben, mint amit a rezsim képviselői alkalmaznak előszeretettel, megrendülhet a hit az összefogás esélyeiben. Olyan ez a helyzet, mint amikor a csoportkör után áttér egy nagy versenyfutás a kieséses szakaszba. Igen, finomkodni talán nem lehet, de a tisztelet az ellenfélnek is kijár. Szóval hátrébb a populizmussal.
Képek forrása: 24.hu / betterplace.org / szeretlekmagyarorszag.hu