Igyekszem visszafogni magam. Nem szeretnék túlzott lelkesedést mutatni, mert a végén még megvádolnak, hogy az USA szekerét tolom.
Jó nagy szekér, nem is bírnám, meg hogy is jövök én ahhoz, s leginkább ugyan miért volna szüksége pont az én erőfeszítésemre. Szekértolásról tehát szó nincs. Mégis, leplezni az örömömet sehogy nem tudom, s ugyan minek is akarnám. Miért is ne örülhetnék annak, ami odaát történik. Ahogy Biden letette az esküt, egyszerűen és gyorsan elkezdtek normálisra fordulni a dolgok.
Elég megnézni az új elnök első intézkedéseit. Egy világ aggódott amiatt, hogy Trump idióta döntései visszafordíthatatlan károkat okoznak. S most eljött a fordulat, amely már az első napon igazolni látszik, van felemelkedés az őrület mocsarából. Még csak Münchausen bárónak sem kell lenni ahhoz, hogy az Egyesült Államok a saját hajába kapaszkodva emelje ki magát onnan, ahova süllyedt. Elég hozzá a választók szégyenérzete az utóbbi négy év miatt, egy új, józan elnök, normális programmal, s szigorúan számon kérhető elvárás arra vonatkozóan, hogy a politikai ígéreteket be kell tartani!
Merthogy pontosan ez történt. A választók megunták és visszazavarták Trumpot oda, ahonnan jött. Bidennek van programja, ami nálunk ugye nem minden helyzetben egyértelmű. Ciklusokon átnyúló hatalom birtokában vannak, akik azt gondolják, elég bejelenteni, hogy folytatják azt, amit eddig tettek. Így persze nem egyértelmű, mit is folytatnak? Az oligarchák hízlalását? A hatalmi struktúra bebetonozását? A nép butítását? Sorosozást, migránsozást? A kultúra gyarmatosítását? Biden ezzel szemben világosan megmondta, hogy mit fog tenni. És meg is tette. Az első dolga elkerülhetetlenül a kármentés.
Egyetlen pillanatot sem tétovázott. Visszaléptette az országot a WHO-ba. Mondhatják néhányan, hogy ez fontosabb magának a szervezetnek, mint az USA-nak, de ez egyáltalán nem igaz. Az Egyesült Államok nemzetközi szerepvállalása az egyik legfontosabb összetevője annak, amit nemzeti önazonosságnak nevezünk. Ugyanez a helyzet a párizsi klímaegyezményhez való csatlakozással is. Ugyan mely országoktól várható el, hogy aktívan vegyenek részt globális környezetünk megóvásában, ha nem a legfejlettebbektől? Biden azonnal leállíttatta a mexikói határfal finanszírozását is, egyértelművé téve, hogy a probléma kezelésére más, emberségesebb megoldást kell keresni.
Félreértés ne essék, nem az USA miatt érzek örömöt Biden első intézkedései okán. Nekem tényleg Magyarország az első. Az tesz boldoggá, hogy két napja látom, tapasztalom a demokrácia működését. És nem az illiberális, idióta változatáét, hanem a fogalmi szinten értelmezett demokráciáét. Akkor miért ne működhetne itt is. Van egy ország, amely minden, a 21. századdal együtt járó hibája ellenére érteni látszik a démosz (δῆμος) fogalmát. Ráadásul nemcsak érti, de érvényre is juttatja a köz akaratát, s legalábbis igyekszik érvényesíteni az érdekeit. És ez reménnyel tölthet el bennünket. Tíz év iszonyatosan sok a szándékosan félremagyarázott és félreműködtetett demokráciából. De lehet felállás innen is.
Hihetetlenül nagy szükségünk van erre a reményre. Valahogy úgy, ahogy a nyolcvanas évek végén is szükségünk volt rá. Amit az amerikaiak megszenvedtek a mögöttük álló négy évben, azt mi immár 2010 óta nyögjük. Európa második legszegényebb országaként kuruckodunk mindenféle vétókkal a bennünk is felemelni akaró saját közösségünkkel szemben. Szégyellnünk kell magunkat Magyarország migrációs politikája, a határon felrúgott, a tranzitzónákban éheztetett bevándorlók miatt. Az oktatás, a tudomány, a művészetek kisajátítása pedig nem csupán a jelent, de a gyermekeink jövőjét is tönkreteszi.
Biden fellépése engem Magyarország miatt tölt el reménnyel. Azt, a ma még irreálisnak tetsző víziót formálja át erőteljes vággyá bennem, s ha szükséges, aktív cselekvéssé, hogy bármennyire is nehéznek tetszik, lehetséges a fordulat és ezért érdemes mindent megtenni. Az USA-ban most lezajló változások bizonyítják a leghitelesebben annak a hazug demagógiának az érvénytelenségét, amely szerint az emberi szabadság eszméjére épülő demokrácia válságban van. Ez a demokrácia köszöni szépen, jól van, teljesen egészséges és pompásan működik. Akkor pedig mindez nálunk is bekövetkezhet. Mondjuk – függetlenül attól, ki fogja 2022-től kormányozni az országot – lehetnek az első döntés az, hogy az összes lehetséges fórumon bejelentjük, Magyarország a jogállamiságra épülő társadalmat tartja az emberhez legméltóbb társadalomnak, ezért a jövőben minden tekintetben eleget tesz az ilyen jellegű kritériumoknak.
Képek forrása: foxcarolina.com / AFP / 444.hu / infovilag.hu