A hollywoodi filmek stáblistája iszonyatosan hosszú. Ennek oka leginkább az, hogy minden piszlicsárénak tetsző dolognak van felelőse.
Egyebek mellett ezt az indokolja, hogy a forgatási napokon a jeleneteket illik tűpontosságúan az előző napi beállításoknak megfelelően reprodukálni. Nem kerülhet máshova a horizont, a jelenet szereplőinek haját ugyanúgy kell belőni hajzselével, nem lehet más a nyakkendő színe, a szoknya hossza stb., stb., stb. Hibák ennek ellenére előfordulnak, de a stáblista hosszából legalább érzékelni lehet a törekvést arra, hogy elkerüljék a baklövéseket.

Jó része ezeknek formaság. Nehezebb azonban a dolog tartalmi kérdések esetében. Mintha nem volna megfelelő szakember, aki arra ügyel, hogy a nagyfőnök egyik szava ne üsse a másikat, egy korábbi kiállása valamely ügy mellett ne kapjon gellert egy későbbi megszólalása miatt. Szóval mintha nem volna felelőse a következetlenségek elkerülésének. Normális körülmények között erre persze nincs is szükség. Elég, ha az ember megmarad az elveinél, értékrendjénél, azaz nem válik játékává „mindenféle szélnek”.

A napokban Jean-Claude Juncker túlzott nacionalizmussal vádolta Orbán Viktort. A kormánysajtó nyilván nem fogja hangsúlyozni mondandójának azt a részét, amely szerint semmi baja a nemzeti szuverenitással, s azt egyáltalán nem tartja kibékíthetetlennek az európai identitással. Az idegengyűlöletet azonban elutasítja, s megjegyezte, hogy a nacionalizmus túltolása háborúhoz vezethet. Súlyos szavak. Lehet legyinteni rájuk, lehet azt mondani, hogy ez tökéletesen irracionális felvetés, csak hát ott vannak a balkáni tapasztalataink ezzel a fránya nacionalizmussal. Ugyan ki gondolta volna, hogy bekövetkezhet mindaz, ami a 20. század végén, 1991 és 2001 között a mi kis civilizált világban ott megtörtént.
Nyilván nem érint jól egyetlen politikust sem, ha a politikájával kapcsolatban – bármely áttételes összefüggésben is – a háború lehetőségét említik. Azzal együtt, hogy a Fidesz szalonképtelenné vált a Néppárton belül, ez már sok lehetett Orbánnak. Lányos zavarában nem is talált megfelelő választ Juncker kijelentésére. Mert azt azért ne tekintsük autentikus riposztnak, hogy „aki Marx-szobrot koszorúz, az idegengyűlöletből ne oktasson senkit”.

Az viszont aligha magyarázható, ha Orbán, az egykori diákvezér, azon a Tienanmen téren koszorúzza meg a Népi Hősök emlékművét, ahol 1989. áprilisában szabadságvágyó fiatalok ezreit mészárolták le. Hát nincs egy ember, aki ilyenkor szólna neki, hogy hé, főnök, ezt ne! Félrecsúszik a horizont, rosszul áll a nyakkendő! Ezzel a képpel nem lehet folytatni a tegnapi forgatást! Nyilván fontos a kínai piac, meg a kínai befektetők is, de az arc megőrzése, az arcvesztés elkerülése, az, hogy ne köpd szemközt korábbi önmagad, talán még fontosabb. De ha már kommunista emlékművet koszorúztál, legalább ne Marx-szal támadj vissza Junckerra!
Képek forrása: szeretlekmagyarország.hu / magyarvagyok.info / 444.hu