Eldőlni látszik. Kaleta Gábor nem vonul börtönbe.
Az ügyészség legalábbis tudomásul vette a bíró döntését. Vagyis a volt perui nagykövet megúszhatja felfüggesztett szabadságvesztéssel és pénzbüntetéssel. Mert – az ügyészség szerint – ez megfelel „a bíróságok büntetéskiszabási gyakorlatának”. Bizonyára így van, bár nem tudom, hányszor kerülhetett sor eddig nagykövet elleni vádemelésre hasonló ügyben. Az ügyészség tehát egyetért a vádemelésben vele egyetértő, a felfüggesztés mértékét némileg enyhítő bírói ítélettel.
Nem okoz különösebb boldogságot az sem, hogy ebben az ügyben Deutsch Tamás is osztozik sokak felháborodásában. „Van ez az aberrált, pedofil képeket tonnaszám gyűjtögető Kaleta nevű volt nagykövet” – írta volt az általa oly előszeretettel használt közösségi oldalon. Felháborodásának őszinteségét nem vonom kétségbe, de a lóláb azért erősen kilógni látszik. Egész ügyesen mossa össze Kaleta ügyét a borsodnádasdi tragédiával, melynek egy 17 éves lány esett áldozatul, és egy 2019-es családírtással, melynek elkövetője feltételes szabadlábon volt. Indulatának tárgya mindhárom esetben a független magyar bíróság.
Az a független magyar bíróság, amely tevékenységét a magyar országgyűlés megszabta keretek között végzi. Az a független magyar bíróság, amely néhány esetben – ha ezek a keretek a jogalkotó „figyelmetlenségének” köszönhetően ezt lehetővé teszik a számára – próbál elkülönült hatalmi ág képviselőjeként valóban független, leginkább a végrehajtó hatalom nyomásától független ítéleteket hozni. Azt a független magyar bíróságot, amely olykor az uniós normáknak, s nem a Fidesz kényes ízlésének megfelelő ítéleteket hoz. Azt a független magyar bíróságot, amely ebből adódóan gyakran szálka a kormány, a kormányfő és a kormányzó koalíció szemében. Azt a független magyar bíróságot, amely a nyomokban még létező jogbiztonságunk utolsó bástyája.
Szóval ezt a független magyar bíróságot üti Deutsch. Közben eszébe nem jut megkérdezni, milyen átvilágításon ment előzetesen keresztül az egykori perui nagykövet? Kik tartották alkalmasnak személyét a 2006 óta nem működő nagykövetség 2017. októberi újra nyitásakor? Ahogy nem tette fel azt a kérdést sem, hogy az ügyészség miért vélte elégségesnek egy ilyen mértékű ítélet kiszabását Kaleta ügyében?
Az az ügyészség, amely 3 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztést javasolhatott volna. Ha 2 évet meghaladó szabadságvesztést indítványoz, akkor a felfüggesztés már nem játszott volna, ugyanis csak a 2 évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása függeszthető fel próbaidőre. Az ügyészség képviselője a bíróság büntetéskiszabási gyakorlatára hivatkozik. Ezzel kapcsolatban – a szóban forgó ügytől függetlenül – egy szakportálon a következő megjegyzést találtam: „A bírói gyakorlat szerint … általában nem függeszthető fel a szabadságvesztés végrehajtása azokkal szemben, akik … erkölcstelen szemléletükből fakadóan a társadalomra jelentősebb veszélyességű bűncselekményt … követtek el” (batki.info). Feltéve, hogy ez valóban így van, ítélje meg mindenki maga az ügyészség javaslatát, mellyel a bíróság kezét megkötötte.
A pénzbüntetésről meg csak annyit, hogy annak mértéke legalább annyira felháborító, mint ez az egész ügy. 540 ezer forint. Ez egy közmunkás 6 és félhavi bére. Nem tudom jelenleg mennyi az illetményalap, aminek alapján megállapítják egy nagykövet bérét. A hatályos 2016 évi LXXIII törvény 58. § (11) a) bekezdése szerint a deviza-illetményalap 425 ezer forint. A törvény 1. számú melléklete nagykövet esetében 5-ös szorzót ír elő. Ehhez jön még a lakhatás és egyéb költségek térítése, többszázezer mértékben. Szóval Kaletának nem kell túl mélyen a zsebébe nyúlnia.
A lényeg, hogy fogyott 30 kg-ot, a történtek pedig erősen megviselik, hiszen mélyen vallásos ember, s furdalja a lelkiismeret. Mégis, azt hiszem, ügyvédje javaslatára el fogja fogadni az ítéletet, amely ezzel jogerőre emelkedhet. Deutsch-nak viszont, attól tartok, inkább az ügyészségen kellene a nyelvét köszörülnie, s nem a független magyar bíróságon.
Képek forrása: pestisracok.hu / 24.hu